Największe samoloty na świecie

Największe samoloty na świecie

Samoloty to maszyny bez wątpienia imponujące. Dzięki dużej mocy silników oraz odpowiedniemu ukształtowaniu ich skrzydeł potrafią one nie tylko wznosić się na ogromne wysokości, ale również ze zdumiewającą szybkością kilkuset kilometrów na godzinę przenosić swoich pasażerów lub towary w najodleglejsze zakątki świata. Od końca XIX wieku, kiedy to bracia Wright po raz pierwszy wznieśli się nad ziemię
na swojej autorskiej maszynie, świat lotnictwa rozwinął się w niezwykły, dynamiczny sposób. Na skutek tego dziś mamy możliwość podróżowania nowoczesnymi, ogromnymi samolotami, o parametrach bijących wszelkie rekordy. Które z obecnie latających po niebie maszyn są największe? Jaki model samolotu jest w stanie przewieźć największą liczbę pasażerów?

Duży samolot – czyli jaki?

Zdecydowana większość samolotów to dla przeciętnego człowieka i tak już dużych rozmiarów maszyna. Kiedy jednak możemy mówić o sporym, lecz względnie standardowej wielkości samolocie, a kiedy jego parametry sprawiają, że należy zaliczyć go do grona najbardziej okazałych? Obecnie na świecie istnieje wiele najróżniejszych rodzajów samolotów, różniących się między sobą długością, rozpiętością skrzydeł, rodzajem napędu, a także – w przypadku maszyn pasażerskich – maksymalną liczbą osób, które mogą pomieścić. Kluczowe w kwestii oceny powietrznego statku jest również jego masa. Federalna Administracja Lotnicza USA właśnie za pomocą tego ostatniego parametru zdefiniowała, czym jest duży samolot. Otóż do kategorii tej zalicza się wszystkie maszyny o certyfikowanej masie 5700 kilogramów. Dosyć podobną opinię wydała również Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego, określająca duży samolot jako statek powietrzny o masie większej niż 5700 kilogramów. W obu przypadkach zapisy te mówią oczywiście o masie startowej samolotu, będącej sumą masy własnej oraz użytecznej maszyny.

Największe samoloty transportowe

Przez długi czas miano największego samolotu transportowego na świecie piastował radziecki statek powietrzny An-225 Mrija, zaprojektowany i skonstruowany przez radzieckie biuro konstrukcyjne Antonow. Maszyna powstała w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, a jej głównym zadaniem miało być transportowanie kosmicznego wahadłowca Buran. Samolot posiadał aż sześć silników, a rozpiętość jego skrzydeł sięgała 88,4 m. Długość kadłuba An-225 wynosiła 84 metry, a masa startowa 640 ton. Kolejnym imponującej wielkości samolotem jest statek powietrzny An-124 Rusłan, także będący dziełem radzieckim. Powstały w 1982 roku samolot wyprodukowany przez biuro Antonow może pochwalić się rozpiętością skrzydeł o długości 73,3 metrów, długością niemal 70 metrów oraz wagą ponad 175 tysięcy kilogramów. Wchodząc na rynek, Ruslan wyprzedził pod względem wielkości inny, do tej pory największy samolot – Lockheed C-5 Galaxy. Statek powietrzny Lockheed C-5 Galaxy to samolot wyprodukowany przez Lockheed Corporation. Transportowa maszyna wojskowa, stworzona w 1968 roku, użytkowana jest wyłącznie przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, a do jej zadań należy transport wojska oraz sprzętu wojskowego. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi ponad 67 metrów, z kolei długość 75,54 metra. Maksymalny udźwig samolotu to aż 127 ton ładunku.

Największe samoloty pasażerskie

Także i samoloty pasażerskie posiadają w swoich szeregach modele o imponujących rozmiarach. Największym do tej pory wyprodukowanym i wciąż latającym jest statek powietrzny Airbus A380, wyprodukowany przez przedsiębiorstwo Airbus z siedzibą we Francji. Samolot jest w stanie pomieścić nawet do 853 pasażerów w przypadku jednej klasy oraz 560 w przypadku podziału statku na trzy klasy. Dwupoziomowa maszyna posiada skrzydła o rozpiętości niemal 80 metrów. Jej długość to 73 metry. W 2007 roku, kiedy Airbus wprowadzony został do użytku, zdetronizował dotychczasowego lidera, jakim był światowej sławy Boeing 747. Do tej pory wyprodukowano ponad 250 samolotów Airbus A380, które obsługują między innymi loty linii Singapore Airlines oraz Emirates. Drugie miejsce na podium zajmuje samolot Boeing 747. Szerokokadłubowy statek powietrzny wyprodukowany został przez firmę Boeing Company, a jego pierwszy, zaprezentowany lot odbył się 14 lutego 2011 roku. Samolot może pomieścić na swoim pokładzie od 366 do 660 pasażerów. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 68,5 metra, a długość jego kadłuba to 76,4 metra. Do tej pory wyprodukowano ponad 120 Boeingów tej serii. Maszyny używane są przez linie lotnicze Lufthansa, Japan Airlines, Air France, British Airways czy Qantas.

Największe samoloty odlatujące z Modlina

Modlin wznoszą się do startu i lądują maszyny Boeing 737-800 i 737-700, należące do znanych, tanich linii lotniczych Ryanair, które oferują swoim pasażerom loty do kilkunastu różnych miast Europy.

Bezpłatny transfer
Najniższe ceny parkowania
Bezpieczeństwo
Lokalziacja parkingu Warszawa Modlin Airport - mapa google
Top