Największe lotniska w Polsce
Z powodu całkowitego zakazu ruchu lotniczego, który był wywołany wybuchem pandemii, polskie lotniska obsłużyły w roku 2020 o 70% mniej pasażerów, niż w rok wcześniej. Jednak w dalszym ciągu była to imponująca liczba niemal 15 milionów podróżnych. Główny udział miało w tym oczywiście największe lotnisko w naszym kraju, czyli Port Lotniczy im. F.Chopina w Warszawie, niemniej jednak również inne obiekty odegrały i wciąż odgrywają istotną rolę. W naszym kraju znajduje się niemal 15 lotnisk – które z nich plasują się na pierwszych miejscach pod względem wielkości i obsługują największą liczbę pasażerów?
Lotnisko Okęcie
Mieszczące się w stolicy kraju lotnisko Chopina to Centralny Port Komunikacyjny w Polsce. Lotnisko otwarte w roku 1934 stanowi port międzynarodowy i obsługuje zarówno loty rozkładowe, jak i czarterowe oraz cargo. Największy port lotniczy w Polsce znajduje się około 8 kilometrów od centrum Warszawy. Jednocześnie stanowi on także główną bazę Polskich Linii Lotniczych LOT. Lotnisko może pochwalić się bogatą infrastrukturą pomocniczą, w skład której wchodzą między innymi sklepy, czy wypożyczalnia samochodów, jak również blisko 50 defibrylatorów, rozmieszczonych na terenie całego portu. Z lotniska w Warszawie można udać się w najróżniejsze strony świata. Port obsługuje bowiem loty zarówno krajowe, jak i do innych państw europejskich, jak również destynacji zlokalizowanych na innych kontynentach.
Lotnisko Modlin
Lotnisko Modlin jest wprawdzie regionalnym, pomocniczym portem lotniczym, niemniej jednak odgrywa istotną rolę w utrzymaniu płynności komunikacyjnej naszego kraju. Lotnisko znajdujące się w Nowym Dworze Mazowieckim, stanowi drugi co do wielkości port w aglomeracji warszawskiej. Modlin obsługuje loty krótkiego i średniego zasięgu, loty krajowe oraz czarterowe. Przepustowość lotniska określana jest na około 3 do 3,5 miliona pasażerów rocznie. Z portu lotniczego w Modlinie dostać się można do innych miast w Polsce, jak również do niemal 50 miast w całej Europie.
Lotnisko Balice
Lotnisko w Krakowie to Międzynarodowy port Lotniczy im Jana Pawła II. Obiekt znajduje się w podkrakowskiej miejscowości Balice, oddalonej o około 11 kilometrów od centrum miasta. Bezpośrednio przy lotnisku znajduje się także Baza Lotnictwa Transportowego. Krakowskie lotnisko jest drugim co do wielkości portem lotniczym w naszym kraju, a swoją nazwę zawdzięcza wielokrotnym wizytom Ojca Świętego Jana Pawła II, który odwiedzał Balice podczas sześciu swoich pielgrzymek do ojczyzny. Port Lotniczy Balice to rozległa, bogata infrastruktura, obejmująca liczne punkty handlowe i gastronomiczne, jak również wypożyczalnię samochodów oraz kilka parkingów. Można dostać się stąd do kilkudziesięciu miast w Europie, jak również do destynacji położonych na innych kontynentach.
Lotnisko Rębiechowo
Port Lotniczy Rębiechowo, czyli lotnisko w Gdańsku to obiekt położony około 10 kilometrów od centrum – nie tylko Gdańska, ale i Sopotu. Port stanowi trzecie co do wielkości lotnisko w Polsce; w roku 2016 skorzystało z niego około 4 miliony podróżnych. Powstałe w roku 1974 lotnisko obsługuje około 70 połączeń rejsowych, łączących Gdańsk z miastami polskimi, jak i zagranicznymi, zlokalizowanymi przede wszystkim w Europie, ale także na innych kontynentach. Port obsługuje także połączenia czarterowe. Najpopularniejsze kierunki lotów z portu w Gdańsku to Londyn, Oslo, Sztokholm, Warszawa oraz Kopenhaga.
Port Lotniczy Solidarność
Największą planowaną obecnie inwestycją w zakresie ruchu lotniczego w Polsce jest Centralny Port Komunikacyjny – Port Lotniczy Solidarność. Obiekt ten ma stanowić kluczowy węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią. CPK ma także stanowić swoisty punkt integracyjny dla transportu lotniczego, kolejowego oraz drogowego. Planowana lokalizacja lotniska to obszar o powierzchni 3.000 hektarów, znajdujący się niecałe 40 kilometrów na zachód od Warszawy. Zgodnie z planami, podczas pierwszego etapu port ma być w stanie obsługiwać nawet 40 milionów pasażerów w ciągu roku. Jego przepustowość roczną planuje się na około 400 do 450 tysięcy operacji lotniczych.