Najwięksi i najbardziej znani producenci samolotów

Najwięksi i najbardziej znani producenci samolotów

Forma transportu, jaką jest samolot, to jedna z najbardziej praktycznych i wygodnych rodzajów podróży. Komfort, jakie dają nam linie lotnicze, jest wręcz nieporównywalnym do pociągów, samochodów czy promów. Dzięki podróży samolotem możemy znacznie oszczędzić czas, a co za tym idzie – nerwy. Dlatego też produkcja samolotów jest niezwykle istotnym elementem współczesności. Możemy wyróżnić kilka wielkich producentów samolotów, które się tym zajmują. Zdecydowanie warto wspomnieć o tych największych i najbardziej nam znanych.

Boeing


Jest to ogromny, amerykański koncern lotniczy, który zajmuje się produkcją samolotów pasażerskich, a także wojskowych. Powstał w 1916 roku, a jego pierwotna nazwa brzmiała „Pacific Aero Products Co”. Po roku zmieniono ją na „Boeing Airplane Company”. Jest to odwołanie do współzałożyciela Williama E. Boeinga. Jednym z pierwszych samolotów pasażerskich koncernu był Boeing Model 6. Możemy znać go także pod oznaczeniem B-1. Był on znacznie mniejszy od tych znanych nam aktualnie. Mógł pomieścić jedynie pilota, dwóch pasażerów oraz ładunek poczty. W 1927 Boeing założył linie lotnicze nazwane Boeing Air Transport. Były to pierwsze linie lotnicze, które zatrudniły personel pokładowy. Współcześnie z samolotów tej firmy korzystają takie linie lotnicze jak LOT, a także Ryanair. Flota Ryanair, która urzęduje także na lotnisku Modlin, liczy 412 samolotów typu Boeing 737-800.

Airbus


Airbus, a dokładniej Airbus S.A.S., jest także jednym z bardzo dużych koncernów zajmujących się produkcją samolotów. Siedziba tej firmy znajduje się w Tuluzie (we Francji). Airbus był posiadaczem pierwszego dwusilnikowego szerokokadłubowego samolotu pasażerskiego na świecie. Ten wielki krok nazwano projektem A300. Umowę o jego realizacji podpisano na pokazach lotniczych w Le Bourget w 1969 roku. Wspomniany projekt odniósł sukces tak jak wiele następnych modeli. Wtem rozpoczęto pracę nad produkcją A320. Był on wyposażony w system sterowania fly-by-wire. Jego wydłużona wersja – A321 – rywalizuje na rynku z modelami innowacyjnych samolotów Boeinga 737. Samolotami Airbus dysponuje między innymi flota Wizz Air. Ryanair, który posiada dużą kolekcję samolotów typu Boeing 737, wynajmuje Airbusy A320 dla swojej spółki z siedzibą na Malcie. Polskie linie LOT także były bliskie posiadania modeli owej firmy, jednakże zastąpiono je mniejszymi i mniej nowoczesnymi samolotami Embraer.

Embraer


Jest to brazylijski producent samolotów lotniczych. Siedziba wytwórni znajduje się w São José dos Campos. W marcu 1965 roku rozpoczęto pracę nad pierwszym cywilnym samolotem pasażerskim. Samolot mógł mieć zastosowanie zarówno cywilne, jak i wojskowe. Embraer 110 Bandeirante po raz pierwszy wzniósł się w powietrze 26 października 1968 roku. Polski LOT był pierwszym przewoźnikiem, który wprowadził do swojej floty serię „E-Jetów”, której producentem jest Embraera. Bombardier Aviation Bombardier Inc. to kanadyjski koncern specjalizujący się w produkcji samolotów, a także środków transportu takich jak lokomotywy, wagony kolejowe, wagony tramwajowe i wagony metra. Firma została założona przez Josepha-Armanda Bombardiera w 1942, który był wynalazcą innowacyjnego skutera śnieżnego. Bombardier Aviation, czyli część grupy Bombardier, to trzecia względem wielkości firma lotnicza. Wyprzedzają go Boeing oraz Airbus. Polski LOT dysponują 12 samolotami Bombardier Q400. Te jedne z najmniejszych samolotów w barwach PLL LOT obsługują rozkładowe połączenia krajowe i europejskie.

Cessna


A dokładniej Cessna Aircraft Company to producent znanych samolotów lekkich. Pomysłodawcą i pionierem był farmer z USA Clyde Cessna. W 1911 roku wybudował drewniany samolot, którym przeleciał pomiędzy rzeką Missisipi oraz Górami Skalistymi. Rozbudową i sukcesem firmy zajął się jego wnuk – Dwane Wallace. W marcu 2014 Cessna Aircraft Company weszła w strukturę nowo powstałej spółki Textron Aviation. Model powstały wraz z firmą Cessna – Citation X – uchodzi za najszybszy samolot biznesowy. Może pomieścić maksymalnie 12 osób.

ATR


Rozwinięcie nazwy brzmi „Avions de Transport Régional” lub „Aerei da Trasporto Regionale”. ATR to francusko-włoska firma produkująca samoloty regionalne ATR 42 i ATR 72. Nazwa pierwszych samolotów to ATR 42-200. Wiele z nich budowano i wykorzystywano jedynie do użycia testowego. Konstrukcja, która weszła do produkcji seryjnej, otrzymała oznaczenie ATR 42-300. Wyposażona była w dwa turbo-śmigłowe silniki Pratt & Whitney PW120. Na początku lat 90. XX wieku Polski LOT, który poszukiwał samolotu turbośmigłowego będącego w stanie zastąpić wycofane z eksploatacji radzieckie Antonow An-24, zaopatrzył się we francusko-włoską konstrukcję. W sierpniu 1991 roku do służby wszedł pierwszy ATR 72-200.

Wspomniane koncerny to giganci wśród ogromnej puli producentów samolotów z całego świata. Są to zdecydowanie warte uwagi przedsiębiorstwa, których historia jest bardzo interesująca. Każdy z nas powinien chociaż w małym stopniu się z nią zapoznać, a w szczególności ci, którzy są pasjonatami podróży i wybierają samolot jako swoje źródło transportu.

Bezpłatny transfer
Najniższe ceny parkowania
Bezpieczeństwo
Lokalziacja parkingu Warszawa Modlin Airport - mapa google
Top