Lotnisko Warszawa–Modlin (Historia i aktualności)

Lotnisko Warszawa–Modlin (Historia i aktualności)

Lotnisko im. Fryderyka Chopina, znane także pod nazwą Lotniska Okęcie, to największy w naszym kraju port lotniczy. Lotnisko znajdujące się w warszawskiej dzielnicy Włochy obsługuje rocznie ponad 9 milionów podróżujących z Polski, jak i z innych krajów świata. Loty obsługiwane przez port lotniczy to zarówno loty krajowe, jak i zagraniczne. Samoloty odlatujące z Okęcia pozwalają podróżującym na dostanie się do kilkudziesięciu krajów w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Linie lotnicze obsługiwane przez warszawskie lotnisko to polski LOT, ale także Wizz Air, Helvetic Airways, Smartwings, British Airways oraz Lufthansa. Lotniskiem pomocniczym, wspierającym warszawskie Okęcie w obsłudze pasażerów jest Port Lotniczy Warszawa–Modlin.

Lotnisko Modlin


Port Lotniczy Modlin to drugie dla aglomeracji warszawskiej lotnisko, położone w odległości około 35 kilometrów Warszawy, w miejscowości Nowy Dwór Mazowiecki. Port ten obsługuje loty krótkiego oraz średniego zasięgu, zarówno krajowe, jak i zagraniczne oraz loty czarterowe. Z Modlina dostać się można do niemal 50 różnych europejskich miast. W tym roku lotnisko Modlin obchodzi swoje dziesiąte urodziny, chociaż cała jego historia sięga czasów znacznie bardziej odległych.

Historia lotniska Modlin


Początki lotniska sięgają końca lat trzydziestych ubiegłego stulecia. W roku 1937, według mieszkających nieopodal świadków, miały rozpocząć się przygotowania do utwardzania ziemi pod budowę lotniska. Trzy lata później, w roku 1940, okupujący kraj Niemcy wykorzystali potencjał i infrastrukturę miejsca, tworząc stanowiska dla samolotów wojskowych oraz specjalne składy paliwa. Przez lata wojny lotnisko używane było przez kolejnych okupantów – najpierw przez Niemców, następnie przez oddziały rosyjskiej Armii Czerwonej. Po zakończeniu wojny lotnisko przeszło natomiast gruntowną przebudowę. W obecnie znanej formie Port Lotniczy istnieje od roku 2012; od tego czasu także przeszedł on liczne modernizacje, a związane z nim osoby i instytucje stale pracują nad jego rozwojem.

Lotnisko Modlin dziś


Wszystkie loty, które odbywają się w obrębie portu modlińskiego, obsługiwane są przez jednego przewoźnika, jakim są linie lotnicze Ryanair. Z Modlina dostać się można do takich miast europejskich jak Dublin, Edynburg, Porto, Paryż, Praga, Ryga, Saloniki czy Piza. Lotnisko jest doskonale skomunikowane, zarówno Portem Lotniczym Okęcie, jak i z innymi lokalizacjami w stolicy. Modlin współpracuje bowiem z sześcioma przewoźnikami autobusowymi, Kolejami Mazowieckimi oraz korporacjami taksówkarskimi. Z warszawskiego lotniska Okęcie do Modlina dostać się można bezpośrednim pociągiem, w około półtorej godziny. Lotnisko Modlin odnotowuje obecnie wyraźny wzrost intensywności ruchu pasażerskiego. Trzy poprzednie miesiące – maj, czerwiec i lipiec – kolejno stawały się najlepszymi w historii portu miesiącami pod względem przewozów pasażerskich. W lipcu było to 329 527 pasażerów oraz niemal 2200 lotniczych operacji. Pasażerowie najchętniej wybierali stolicę Wielkiej Brytanii, ale także Dublin, Rygę oraz Rzym i Sztokholm. Modlin rozwija się również na innych polach. W maju tego roku rozpoczęto bowiem rozbudowę stref handlowych i gastronomicznych portu lotniczego. Zmodernizowany i oddany do użytku został sklep Aelia, natomiast nowe punkty gastronomiczne – kawiarnie Atmosphere i Costa Coffee mają zostać otwarte jeszcze przed końcem wakacyjnego sezonu.

Dziesięciolecie lotniska Modlin


W minionym miesiącu obchodzono również jubileusz dziesięciolecia Portu Lotniczego Warszawa–Modlin. Z tej okazji zaproszono kilkunastu gości honorowych, między innymi Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego oraz Wiceprezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Odsłonięto nowe logo lotniska, a także doceniono jego pracowników. Ważną częścią uroczystości było także potwierdzenie oraz oficjalne odczytanie informacji, dotyczących niezwykle szybkiej i imponującej odbudowy pasażerskiego ruchu lotniska, po niedawno odwołanych obostrzeniach pandemicznych.

Bezpłatny transfer
Najniższe ceny parkowania
Bezpieczeństwo
Lokalziacja parkingu Warszawa Modlin Airport - mapa google
Top