Linia lotnicza Ryanair – historia i czasy dzisiejsze

Linia lotnicza Ryanair – historia i czasy dzisiejsze

Ryanair to jedna z największych lini lotniczych w Europie. Powstała 28 listopada 1984 roku. Pierwotna nazwa brzmiała Daner Enterpricses, jednakże jakiś czas później zmieniono ją na dobrze znany nam Ryanair. Pionierem był między innymi Tony Ryan (zwany ojcem tanich lotów), założyciel firmy Guinness Peat Aviation. Linie założone zostały także przez Christy'ego Ryana i Liama Lonergana. Pierwszy kurs owej lini przypada na 1985 rok. Trasa, którą pokonywał samolot, obejmowała podróż z Waterford do Londyn Gatwick. Początkowo w liniach lotniczych Ryanair zatrudnionych było zaledwie 25 osób. Co interesujące, dostanie pracy w tej linii nie było łatwe, bowiem należało mieć określoną budowę ciała, która pozwalała na pracę w ciasnych warunkach. Członkowie załogi nie mogli mieć więcej niż 160 centymetrów wzrostu.

Pierwszy rejs Ryanair odbył się z udziałem turbośmigłowego samolotu Embraer 110 Bandeirante. Irlandzka linia Ryanair szybko się rozrosła i już w 1986 roku mogła konkurować wysokodochodowym duopolem British Airways i Aer Lingus. Głównym powodem rywalizacji było miano przewoźnika o najniższych cenach przelotów. Jednym z ważnych momentów w historii Ryanair był wybuch wojny w Zatoce Perskiej, co sprawiło, że ruch lotniczy znacznie zmalał. Wtem irlandzki przewoźnik znajduje nową lokalizację bazy, a jest nią London Stansted. W końcu Ryanair wychodzi na prowadzenie przed Aer Lingus i British Airways. Staje się największą linią pasażerską obsługującą trasę z Dublina do Londynu. Przełomem w historii Ryanair jest także otarcie ogromnej strony w 2000 roku, która pozwalała na bookowanie konkretnych lotów przez internet. Już w 2006 roku linia pobija rekord w liczbie przewiezionych pasażerów. Było ich bowiem aż 42,5 milinów. Ryanair doprowadza inne linie na skraj bankructwa. Linia generuje bowiem 318 milionów funtów. Warto także dodać, że Ryanair osiągnął również status najbardziej punktualnej linii lotniczej na świecie.

Co interesujące, linia lotnicza Ryanair posiada 400 samolotów, które składają się z tych samych modeli. Są to samoloty Boeing 737, a każdy z nich zabiera na pokład 189 pasażerów. Jednakże w najbliższych latach Ryanair postanowił poszerzyć swoją flotę o nowe modele Boeinga 737 MAX, które będą mogły pomieścić nawet 197 pasażerów. Ponadto Ryanair dysponuje samolotem czarterowym Boeing 737-700 z miejscami typu klasa biznes i konfiguracją foteli 2 x 2.

Ryanair w Polsce

Irlandzka linia lotnicza jest obecna w Polsce od marca 2005 roku. Pierwsza obsługiwana trasa była na linii Wrocław – Londyn Stansted. Klienci jednak najbardziej cenią Ryanair za naprawdę niskie ceny. W tej linii lotniczej można dostać bilet nawet za 80 zł! Ponadto Ryanair posiada szeroki zakres rejsów w najróżniejsze zakątki świata. Warto wymienić takie państwa, jak: Wielka Brytania, Irlandia, Grecja, Włochy, Hiszpania, Izrael, Norwegia, Niemcy, Belgia, Bułgaria, Francja, Portugalia, Szwecja, Holandia, Jordania, Austria, Czechy i Maroko oraz Ukraina, Malta i Cypr. Warto jednak pamiętać, że Ryanair jest jedną z najbardziej restrykcyjnych linii lotniczych. Podróżując tymi liniami, należy upewnić się, jaki bagaż można ze sobą zabrać, aby nie ponieść dodatkowych opłat. Możliwa jest także odprawa on-line, jednak owa usługa jest bezpłatna tylko dla pasażerów z bagażem podręcznym. Irlandzki przewoźnik wprowadził usługę "Priority Boarding”. Obejmuje ona pierwszeństwo w wejściu na pokład samolotu. Ten przywilej jest oczywiście dodatkowo płatny, lecz posiada wiele zalet. Oznacza, że pasażer zostaje odprawiony w pierwszej kolejności.

Ryanair lata między innymi z naszego polskiego lotniska Modlin. Jednakże irlandzkie linie lotnicze chcą wycofać się z bazy w Modlinie, a powrócić na Lotnisko Chopina w Warszawie. Loty z Warszawa Modlin obejmują miejsca, takie jak: Barcelona El Prat, Bolonia, Bristol, Bruksela Charleroi, Budapeszt, Cork, Dublin, Düsseldorf Weeze, East Midlands, Eindhoven, Frankfurt Hahn, Glasgow Prestwick, Liverpool, Londyn Stansted, Manchester, Mediolan Bergamo, Oslo Rygge, Paryż Beauvais, Rzym Ciampino, Sztokholm Skavsta. Ponadto Ryanair kursuje także z takich miast, jak: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin oraz Wrocław.

Bezpłatny transfer
Najniższe ceny parkowania
Bezpieczeństwo
Lokalziacja parkingu Warszawa Modlin Airport - mapa google
Top