Największe lotniska w Europie

Największe lotniska w Europie

Mimo ogromnej popularności samochodów i pociągów coraz większa liczba podróżujących, zarówno na długie, jak i krótsze trasy wybiera jeden z najbezpieczniejszych środków transportu jakim jest samolot. Z racji tego zdecydowana większość europejskich lotnisk działa niezwykle prężnie, nawet bezpośrednio po trwającej niemal dwa lata pandemii, która zdecydowanie uderzyła w światową turystykę.

Największe Europejskie porty lotnicze


Lotnisko Heathrow


Przez wiele lat największym europejskim portem lotniczym było lotnisko Heathrow w stolicy Anglii. Położone niecałe 25 kilometrów od Londynu lotnisko, obsługuje ponad 90 linii lotniczych, a w ciągu roku obsługiwanych jest tam średnio 80 milionów pasażerów. Do portu lotniczego dotrzeć można metrem, a także samochodem oraz autobusem, dzięki prowadzącej do niego autostradzie. Heathrow jest miejscem, z którego podróżujący mogą dotrzeć do 90 różnych krajów, między innymi do Francji, Niemiec, Włoch, Rosji, Hiszpanii, Grecji, Kolumbii, Argentyny, Kanady oraz USA.
Obecnie przypuszcza się jednak, że z racji pandemii, którą mocno odczuły władze lotniska, Heathrow ustąpi miejsca francuskiemu lotnisku Roissy-Charlesa de Gaulle’a, które do tej pory plasowało się na drugim stopniu podium lub niemieckiemu portowi lotniczemu we Frankfurcie – Frankfurt am Main – zamykającego pierwszą trójkę.

Lotnisko Roissy-Charlesa de Gaulle’a


Zajmujące dotąd na drugie miejsce lotnisko Roissy-Charlesa de Gaulle’a to port lotniczy zlokalizowany 25 kilometrów od Paryża. Położony w miejscowości Roissy-en-France port lotniczy obsługuje nieco ponad 70 milionów pasażerów rocznie. Ponad połowę stanowią podróżni korzystający z usług linii Air France oraz EasyJet. Lotnisko odznacza się nie tylko ogromną liczbą obsługiwanych pasażerów, ale także imponującą powierzchnią, sięgającą 3200 hektarów. Wśród oferowanych przez lotnisko kierunków podróży znajduje się między innymi Grecja, Algieria, Maroko, Dania, Hiszpania, Niemcy, Szwajcaria, czy Włochy.

Port lotniczy Frankfurt am Main


Trzecie miejsce zajmuje niemieckie lotnisko Frankfurt am Main, położone we Frankfurcie. Port lotniczy stanowi główny hub dla linii Lufthansa i Condor, a liczba obsługiwanych tam w ciągu roku pasażerów sięga 70 milionów. Tym, co wyróżnia lotnisko jest ogromna liczba możliwych destynacji, wśród których znajdują się miasta położone na wszystkich kontynentach. Z niemieckiego portu lotniczego dostać się można między innymi do Chorwacji, Austrii, Polski, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Francji, Portugalii, Indii, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Nigerii, Stanów Zjednoczonych, czy Japonii.

Lotnisko Istambuł


Na uwagę zasługuje także tureckie lotnisko w Istambule, które w minionym, 2021 roku odnotowało wyraźny wzrost popularności, skutkujący także znacznym zwiększeniem liczby obsłużonych pasażerów. Ten międzynarodowy port lotniczy od lat zajmuje wysokie miejsca w europejskich rankingach; jednocześnie jest on również największym tego typu obiektem w kraju. Z lotniska dostać się można do kilkudziesięciu różnych krajów, zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach. Port lotniczy obsługuje loty między innymi do Algierii, Serbii, Rosji, Niemiec, Holandii, czy Etiopii.

Pozostałe lotniska europejskie


Ranking największych europejskich lotnisk to od lat kilkanaście tych samych portów lotniczych, które jedynie wymieniają się między sobą pozycjami na liście. Lotniskami, które plasują się wysoko na liście są także takie obiekty jak hiszpańskie lotnisko El Prat, położone około 10 kilometrów od Barcelony, lotnisko w Holandii – Schiphol, zlokalizowany na zachód od stolicy kraju, będący równocześnie jego największym portem lotniczym – a także rosyjskie lotnisko im. Aleksandra Puszkina, położone w niedalekiej odległości od Moskwy, obsługujące rocznie niemal 50 milionów pasażerów.

Lotnisko Chopina


Największe lotnisko w Polsce – Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina przez ostatnich kilka lat plasuje się w okolicach czterdziestego miejsca na liście największych tego typu europejskich obiektów. Lotnisko Chopina, nazywane także lotniskiem Okęcie – od nazwy osiedla, przy którym się znajduje – powstało w roku 1934. Lotnisko położone jest w odległości około 8 kilometrów od Warszawy i obsługuje ono zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe, a także czarterowe i cargo. Warszawskie Okęcie jest również główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT. Największy port lotniczy w Polsce obsługuje w ciągu roku około 13 milionów pasażerów. Można dostać się z niego w najróżniejsze zakątki świata, między innymi do Łotwy, Grecji, Austrii, Białorusi, Niemiec, Węgier, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Meksyku, czy Stanów Zjednoczonych.

Lotniska regionalne


Mimo że to warszawskie lotnisko Chopina jest głównym portem lotniczym w kraju, istotną rolę portów pomocniczych pełnią także lotniska regionalne. Prognozy na najbliższych kilkanaście lat przewidują wyraźny wzrost znaczenia regionalnych lotnisk, spowodowany przede wszystkim rosnącą dbałością o środowisko oraz rozwój technologii samolotów wąskokadłubowych.

Za jeden z najważniejszych regionalnych portów lotniczych uważa się obecnie lotnisko Modlin, które już teraz odgrywa znaczącą rolę w utrzymywaniu stałej płynności komunikacyjnej w Polsce. Port lotniczy znajdujący się w Nowym Dworze Mazowieckim obsługuje loty krajowe oraz czarterowe krótkiego, jak i średniego zasięgu. W ciągu roku obsługuje się tu nawet do 3,5 miliona pasażerów, którzy mają możliwość udania się zarówno do innych miast w Polsce, jak i do kilkudziesięciu Europejskich aglomeracji.

Bezpłatny transfer
Najniższe ceny parkowania
Bezpieczeństwo
Lokalziacja parkingu Warszawa Modlin Airport - mapa google
Top